Co to są kryptowaluty - 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi

W dzisiejszym materiale spojrzymy szerzej na to jak działają kryptowaluty i odpowiemy na 10 najczęstszych pytań dotyczących krypto:

  • dlaczego tak dużo się o nich mówi
  • co napędza ich dalsze wzrosty 
  • czy na rynku krypto panuje obecnie bańka inwestycyjna

I w końcu czy Ty także powinieneś w nie inwestować, czy potrzebne są standardowemu Kowalskiemu.

Czy kryptowaluty to pieniądze?

Sama nazwa kryptowaluty jest dosyć myląca, bo jak sama nazwa wskazuje, wydawałoby się, że są to pieniądze lub są to waluty.

Tak naprawdę jedynie drobny procent użytkowników krypto używa ich do płatności albo nabywania towarów i do tej pory nie stały się powszechnym środkiem płatności. 

Jednym z powodów tego są czasami wysokie koszta transakcyjne, innym brak odpowiednich regulacji.

Podsumowując kryptowaluty są raczej postrzegane jako aktywo inwestycyjne sposób trzymania pieniędzy i czasami - alternatywny środek płatności dla transakcji, a nie powszechny środek płatności lub pieniądz.

Jak działają transakcje krypto?

Co najważniejsze wszystkie transakcje w świecie krypto odbywają się w tzw. blockchain i są publicznie dostępne.

Blockchain to taka publiczna księga transakcji.

Każda transakcja odbywa się poprzez zawarcie tzw. smart contract. Każdy kontrakt musi zostać zweryfikowany przez komputery tzw. kopaczy, co utrzymuje stabilność i bezpieczeństwo transakcji. Kopacze natomiast otrzymują wynagrodzenie w postaci bitcoina.

Podsumowując wszystkie transakcje odbywające się pomiędzy posiadaczami kryptowalut są prowadzone w formie publicznej księgi

To nie oznacza jednak, że tożsamość osób przeprowadzających transakcje jest publiczna, bo trzeba jeszcze połączyć adres portfela z tożsamością osób do których należy dany portfel - nie zawsze jest to możliwe a osoby często prowadzą kilka portfeli pod różnymi pseudonimami.

Jak zarządzana jest podaż kryptowaluty?

W przeciwieństwie do pieniędzy nie ma instytucji ani osób które zarzają tym ile kryptowaluty może i ma być na rynku ile pieniędzy należy dodrukować lub ile z rynku zebrać.

W standardowym systemie - bank centralny sprawuje przysłowiową “władzę” nad ludźmi kontrolując stopy procentowe i mówiąc ile pieniędzy powinno być w obiegu, czasami również dodrukowując pieniądze.

W kryptowalutach każda kolejna kryptowaluta tworzona jest w sposób automatyczny i usystematyzowany - kolejne jednostki tworzą się jako wynagrodzenie dla kopaczy za weryfikowanie transakcji - skalowanie waluty zależne jest zatem od ilości wykonywanych transakcji - im więcej transakcji, tym więcej kryptowaluty w obiegu.

Nie ma zatem banku centralnego, a więc nie ma jednostki która posiada i sprawuje władzę nad systemem finansowym - władzę sprawują jego użytkownicy.

Jest to system zdecentralizowany, nie scentralizowany tak jak ma to miejsce w standardowym systemie finansowym.

Dlaczego kryptowaluty rosną na wartości?

Głównym powodem dynamicznych wzrostów na rynku krypto jest przede wszystkim ciągłe zwiększanie skali. 

Jeśli zainwestowałbyś w najbardziej popularne krypto 5 albo 10 lat temu wielokrotnie zwielokrotniłbyś swoją inwestycję.

Mocno rozdmuchana jest jednak ostania passa wzrostów - jeśli zainwestowałbyś w bitcoina 2-3 lata temu prawdopodobnie mógłbyś do dzisiaj nie odzyskać swojej inwestycji ponieważ w 2021 przy szczycie i tzw. boomie na krypto drastycznie wróciły do swoich poprzednich wartości i poziomów.

Co wpłynie na dalsze zmiany ceny kryptowalut?

Przede wszystkim nie wolno dać się zwieść obietnicom, że cena kryptowalut może jedynie rosnąć.

Może wzrosnąć, ale może również tak samo jak w roku 2021 spaść.

Argumentami przemawiającymi za wzrostem cen, jest zwiększająca się skala i modyfikacje technologiczne (tzw. layer 2) pozwalające na zwiększanie skali wykonywanych transakcji i redukujące płatności za te właśnie transakcje. 

Argumentem są również regulacje które wprowadzają kryptowaluty do powszechnego użytku takie jak ostatnia zgoda na oferowanie Bitcoina w formie tzw. ETF czyli funduszy inwestycyjnych.

Argumentami przemawiającymi za spadkami jest natomiast osiągnięcie punktu krytycznego świadomości w społeczeństwie (w kryptowalutach swoje oszczędności trzyma aż 10% Polaków), brak adopcji na rynku masowym/transakcyjnym oraz negatywna perspektywa regulacyjna lub zakazy w określonych regionach.

Decydując się na inwestycję w kryptowaluty każdy musi ocenić sam czy i jakie ryzyko jest gotowy/gotowa podjąć.

Jak to możliwe, że ktoś na kryptowalucie zarobił tysiące procent w krótkim czasie?

Są 2 możliwości szybkiego i dużego zarobku na kryotowalutach, które są możliwe, ale jak zawsze mało prawdopodobne i wiele zależy od szczęścia.

Pierwsza to uczestnictwo w obstawianiu zamiast rzeczywistej inwestycji w kryptowalutę, czyli granie na tzw. dźwigni. W takim przypadku wygrana lub strata przemnażana jest wielokrotnie, więc poprawnie obstawiając wzrost konkretnej kryptowaluty można zarobić wielokrotnie więcej jak i wielokrotnie szybciej pieniądze stracić - taka wygrana zdarza się rzadko i zazwyczaj jest wynikiem szczęścia, nie prawdziwych umiejętności inwestycyjnych.

Druga to zakup odpowiedniej kryptowaluty odpowiednio wcześnie. W blockchainie pojawia się codziennie wiele nowych kryptowalut z czego bardzo duża część to po prostu oszustwa.

Jeśli dobrze znasz i rozumiesz rynek, wiesz gdzie szukać i wiesz która kryptowaluta może być w przyszłości popularna i przebić się do szerszego grona odbiorców, możesz kupić odpowiednią kryptowalutę i sprzedać ją z wielokrotnym zyskiem za jakiś czas. Jest to jednak trudne i wymaga wiele szczęścia.

Zazwyczaj jednak szybki zwrot i szybko zarobione pieniądze to pojedyncze historie szczęścia lub wielokrotnych prób, nie rzeczywiste przemyślane inwestycje.

Czy każdy może założyć portfel kryptowalut?

Tak portfel może założyć każdy bez weryfikacji, stajesz się wtedy częścią sieci blockchain.

Natomiast aby zacząć korzystać z giełd ułatwiających kupwoanie i sprzedawanie kryptowalut musisz przejść przez standardową weryfikację na tych giełdach, najczęściej wiąże się to z podobnym procesem weryfikacji, który ma miejsce w bankach.

Czy kryptowalutą można zapłacić w sklepie?

Nie, kryptowalutami nie zapłacisz w zdecydowanej większości sklepach stacjonarnych i online.

Natomiast niektóre giełdy mogą oferować płatność “symulującą” płatność kryptowalutami, czyli konwersję kryptowaluty na standardową walutę przy dokonywaniu płatności.

Czy są jakieś minimalne limity posiadania kryptowalut?

Nie, nie ma minimalnych limitów posiadania lub inwestowania w kryptowaluty.

Możesz posiadać tyle kryptowalut ile chcesz o dowolnej wartości.

Jest to na pewno jeden z dużych plusów inwestowania w kryptowaluty.

Ile osób już posiada lub inwestuje w kryptowaluty?

W Polsce około 10% społeczeństwa posiada lub inwestuje w kryptowaluty.

W USA to ponad 20% społeczeństwa.

Co to jest halving kryptowaluty?

Halving to obniżenie nagród dla “kopaczy” kryptowaluty o połowę.

Zmniejsza podaż kryptowaluty, ponieważ chęć do procesowania transakcji jest mniejsza.

Halving jest wydarzeniem znanym i zaprogramowanym, transparentnym dla wszystkich.

comments powered by Disqus